Olej lniany (łac. Oleum Lini[1][2]) jest olejem roślinnym otrzymywanym za sprawą tłoczenia na zimno nasion lnu zwyczajnego (Linum usitatissimum). W ten sposób otrzymuje się olej roślinny o zabarwieniu żółtawym oraz intensywnym, cierpkim zapachu. Według źródeł historycznych olej lniany znany był już w starożytnym Egipcie, do niedawna wykorzystywany był szeroko do celów przemysłowych i spożywczych. Uważa się, że jako tłuszcz jadalny stracił swe wzięcie z uwagi na stosunkowo wysoką cenę i specyficzny smak. Również jako surowiec przemysłowy nieco stracił, choć był olej lniany wykorzystywany szerzej, ze względu na jego zdolnośco do polimeryzacji pod wpływem światła i tlenu atmosferycznego.
Dziś olej lniany wraca do łask konsumentów, zwłaszcza tych, którzy cenią sobie zdrową dietę, bowiem olej lniany zawiera powyżej 50% kwasu linolenowego (omega-3), 15% kwasu linolowego (omega-6), 15% kwasu oleinowego (omega-9) oraz niewielkie ilości nasyconych kwasów tłuszczowych, które są na pierwszym miejscu jeśli chodzi o właściwości zdrowotne.
Olej lniany wspomaga procesy trawienia, wpływając na kondycję organów wewnętrznych, jak również konsumowany regularnie przeciwdziała zmianom nowotworowym czy też infekcjom dróg oddechowych.