Grzybica stóp nie jest dziś przekleństwem. Istnieją dziś sposoby bardzo efektywnego leczenia tej choroby, przy czym najbardziej chorobowe zdaje się zwlekanie z leczeniem, co może znacznie zaostrzyć objawy. Nieprzyjemny zapach, nadmierna potliwość, charakterystyczne zmiany skórne czy w końcu atak grzyba przeniesiony ze skóry i przestrzeni międzypalcowej na paznokcie.
Przyczyną choroby są dermatofity. Żerują one w miejscach po pierwsze wilgotnych, a po drugie ciepłych. Przyczyną jest też nieodpowiednia higiena stóp, w tym noszenie nieodpowiedniego obuwia, wykonanego z nieodpowiednich materiałów, jak również skarpet. Ryzyko zarażenie grzybem znacznie podnosi korzystanie z publicznych basenów, łaźni i saun. Należy też zaznaczyć, że skóra może być w niektórych przypadkach nadwrażliwa lub szczególnie podatna na przyjęcie grzyba, rolę gra też nadwaga i otyłość, jak również ciąża. W grupie szczególnego ryzyka są osoby z chorobami nowotworowymi lub osoby po przeszczepach.
Pierwsza wizyta w aptece może nam zapewnić leki zwalczające grzybicę stóp, przy czym choroba zaawansowana wymaga konsultacji z dermatologiem.