Endometrioza to choroba polegająca na pojawieniu się błony śluzowej macicy, tak zwanego endometrium, występującym poza pierwotnym miejscem jej występowania, czyli poza jamą macicy. Szacuje się, że endometrioza obecna jest u około 5-10% kobiet w wieku rozrodczym. Choroba ta może powodować niepłodność.
Wśród Istniejących technik leczenia endometriozy wyróżnia się trzy zasadnicze techniki, przy czym wszystkie operacyjne. Jedną z nich jest wykonywana elektrokoagulacja, prowadzona za pomocą elektrod koagulujących, czyli odpowiedniego napięcia prądu elektrycznego. Drugą metodą jest wycinanie, wykonywane przy pomocy narzędzi jak nożyczki lub skalpel. Trzecią natomiast jest proces waporyzacyjny, dokonywany za pomocą lasera lub noża plazmowego.
Przyczyny rozwoju ognisk endometriozy nie są jeszcze w pełni znane. Na temat choroby istnieje kilka teorii. Chorobę łączy się z nieprawidłowościami w zakresie funkcjonowania układu odpornościowego, z czynnikiem genetycznym i środowiskowym. Jedna z teorii zwykłą tłumaczyć powstanie tego schorzenia wstecznym odpływem krwi miesiączkowej i zagnieżdżaniem się tkanek endometrialnych poza jamą macicy, zazwyczaj w obrębie jamy brzusznej.