Rehabilitacja sportowa to w dużej mierze fizjoterapia (ang. physical therapy, physiotherapy, PT), czyli zakres pojęciowy nierozerwalnie związany z tak zwaną „medyczną rehabilitacją”. Zwróćmy uwagę jak ma się to w praktyce.
– Jako trójboista borykałem się z problemami regeneracji mięśniowej – opowiada pan Waldemar, były sportsmen. – Istniała u mnie widoczna objawa przetrenowania, czy to w postaci nadciśnienia tętniczego, czy też nadmiernych zakwasów i problemów ze ścięgnami. Potrzebowałem efektywnych sposobów na dochodzenie do pełnej sprawności treningowej – mówi. – Pomocna była wtedy medycyna sportowa w osobie naszego klubowego fizjoterapeuty, który zdecydował się wypróbować na mnie swoich wszystkich umiejętności. I udało się.
Fizjoterapię jest zatem zespołem metod leczniczych, które wykorzystują zjawisko reaktywności organizmów na bodźce. Specjalistami z zakresu zastosowania fizjoterapii są tak zwani fizjoterapeuci. Do działów fizjoterapii należy fizykoterapia, ergoterapia, masaż leczniczy, terapia manualna, kinezyterapia, hudroterapia, klimatoterapia i balneoterapia. Z kolei celem fizjoterapii jest próba zapobiegania postępowi i nawrotom choroby, próba usuwania różnych dolegliwości i przywracanie sprawności fizycznej.